PICOKIADA, jeb „Leģenda par gaili”

 

 PICOKIADA, JEB „LEĢENDA PAR GAILI”  

Tas ir tradicionāls kultūras un tūrisma pasākums, kurš notiek kopš 1968.gada, parasti jūnija beigās pilsētā, ko sauc Džurdževec. Tā ir leģenda par to, kā vietēji iedzīvotāji aizsargājās pret turku aplenkumu. „Leģenda par gaili” ir kā unikāls teatrāls uzvedums ar īpatnēju vizuālo un fonētisko noskaņu. Pasākums norisinās trīs dienas. Šo trīs dienu laikā parādīta nacionālā kultūra un māksla: gleznošana, tēlniecība, izšūšana, aušana u.c. Tāpat uzstājas arī dzejnieki, folkloras un deju kopas, kā arī dažādi amatnieki.

   Bet, centrālais notikums ir unikāls iestudējums „Leģenda par gaili”, kas vietējiem iedzīvotājiem ļauj atcerēties savu varonīgo pagātni. Saskaņā ar leģendu notikumi risinās laikā, kad Džurdževecā iebrūk turu armija. Džurdževecas cietokšņa pilsētas ļaudis ir labi nocietinājušies un atvaira uzbrukumus, tomēr turkiem izdodas pilsētu ielenkt ar domu, ka gan jau bads piespiedīs iedzīvotājus padoties. Pārtika tiešām iet uz beigām un ļaudis būtu padevušies, ja nebūtu kāda gudra veca sieva, kurai piederēja viens vienīgs pāri palicis gailis.  Tad, nu sieva ierosināja ņemt šo gaili, ielikt lielgabalā un izšaut to uz turkiem, lai tie domātu, ka ļaudīm ir vēl tik daudz pārtikas, ka var atļauties pat ar to šaudīties, tādēļ ilgi nepadosies. Kā par brīnumu tas nostrādāja un turku vadoņi nolēma atkāpties.

Brīvdabas tautas teātris izspēlē šo leģendu tieši tajā vietā, kur risinājušies leģendārie notikumi. Izrādē piedalās aptuveni 100 aktieri amatieri, kā arī jātnieki, to visu papildina gaismas un skaņas specefekti, kā arī pirotehnika. Šī leģenda ir iekļauta Horvātijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Tā arī nodrošina vislielāko tūristu pieplūdumu Podravinas reģionā. Leģenda stāsta par drosmi un asprātību. Vietējie ir lepni par savu leģendu un vēsturi. Gailis ir visbiežākais heraldikas simbols šajā reģionā. 

"Aicinām pieteikties interesentus, kas gribētu apmeklēt Horvātiju un piedalīties festivālā Džudževcā no 28.06-30.06.  Ar individuālu pieeju organizējam gan ceļa, gan izmitināšanas, gan kultūras programmas saskaņošanu atbilstoši Jūsu vēlmēm. Ekskursijas vada Ivica - puisis no Horvātijas, kas brīvi pārvalda latviešu, krievu, horvātu un angļu valodu. Šī ir iespēja iepazīt citu Horvātiju, tādu, kādu to redz paši horvāti."

Vairāk fotogrāfijas Jūs variet apskatīties:

http://www.google.hr/search?q=picokijada&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=N0lsUZOjLPCL4gT-_4CwDg&ved=0CDkQsAQ&biw=1280&bih=650